Влада Србије: У плану изградња нафтовода од Новог Сада до мађарске границе
Министарство архитектуре, саобраћаја и инфраструктуре донело је у децембру месецу одлуку да изради стратешку студију утицаја на животну средину просторног плана за инфраструктурни коридор будућег нафтовода од мађарско-српске границе до Новог Сада, заједно са елементима детаљне еколошке регулативе. За израду тог документа било је предвиђено 12 месеци – информација је објављена у Службеном гласнику.
Ова траса нафтовода пролазиће и преко територије Општине Бечеј.
Када је у питању сам пројекат изградње нафтовода принцип по којем је одобрена ова студија садржи пре свега еколошки одржив прописани начин будуће изградње, каже се у образложењу плана. У овој студији се истиче да је план просторног планирања подручја трасе гасовода заснован и на настојању да се паралелно води рачуна да се максимално очувају природна добра у што већој мери и да се обезбеди одрживи развој читавог тог подручја.
Стратешка процена утицаја на животну средину биће спроведена на подручју захваћеном планом просторног планирања, које обухвата град Нови Сад и поједине делове села Темерина, Жабља, Бечеја, Аде, Сенте, Кањиже, Хоргоша.
Процена утицаја средине обухвата сегменте који се тичу заштите вода, ваздуха, земљишта и дивљачи.
Министарство надлежно за питања просторног планирања надлежно је и за израду стратешке процене. Стратешку студију утицаја на животну средину израђује група експерата на основу европских и међународних принципа и праксе а након тога се ова студија шаље заинтересованим органима и организацијама и у складу са релевантним законом ставља се на увид и јавности.
Сви услови који су неопходни за припрему документа су обезбеђени од стране Транснафте, Панчево.
Републичка влада је у децембру прошле године изградњу нафтовода за сирову нафту који повезује Алђе и Нови Сад ставила на листу приоритетних инвестиција и класификовала је као стратешки значајну у области снабдевања сировом нафтом, што значи и диверзификацију снабдевања.
Предвиђен је такав концепт транспорта да се сирова нафта која се јужним краком нафтовода Дружба транспортује из Русије преко Украјине до мађарске рафинерије Дунав код Будимпеште, из рафинерије пумпа до Алђе и од Алђе даље пумпама транспортује до Новог Сада (Терминал Транснафта). Од Новог Сада нафта се даље до Рафинерије Панчево транспортује постојећим нафтоводом Транснафта.
Пројекат је, како је саопштено, планиран листом приоритетних инвестиција као један од стратешких у области снабдевања нафтом.
– Србија се снабдева увозном сировом нафтом само из једног правца, преко Републике Хрватске, нафтоводом Јанаф, а изградњом новор нафтовода ка Мађарској биће обезбеђено сигурније снабдевање домаће рафинерије, тиме и домаћег тржишта – пише у саопштењу.
Додаје се да ће пројекат нафтовода обезбедити потенцијално смањење укупних трошкова сирове нафте за крајњег корисника, имајући у виду директну повезаност цевоводима до изворишта, истовремено би били смањени трошкови транспорта и цена деривата нафте као финалног производа.
На територији Србије нафтовод би се простирао од границе са Мађарском (Хоргош) до Терминала Транснафта у Новом Саду. Нови нафтовод би се водио од границе са Мађарском у коридору гасовода Балкански ток до Госпођинаца, а даље у коридору нафтовода УС Тиса – Нови Сад.
Процењена вредност пројекта изградње нафтовода Србија-Мађарска износи 157 милиона евра за српску деоницу нафтовода.
Овај договор о изградњи овог нафтовода потписан је у јуну месецу прошле године од стране Владе Србије и Владе Мађарске.