Који су изазови особа са хендикепом у Бечеју?
У Бечеју не постоји тачан податак колико особа са инвалидитетом живи у овој општини. Поводом Међународног дана особа са инвалидитетом, 3. децембра чланови Министарства унутрашњих послова, Организација глувих и наглувих,и Друштва за афирмацију инвалида Феникс-плус разговарали су о изазовима са којима се сусрећу особе са хендикепом.
Социјална инклузија је културолошки појам којим се тежи ка укључењу сваке особе у друштво и да не постоје групе јединки које су издвојене из друштва.
Ипак, како би се свака особа укључила у друштво као што налаже дефиниција, потребно је уклонити неколико баријера, закључак је након овог разговора.
Глуве и наглуве особе имају проблем да комуникацијом
Секретар организације глувих и наглувих Јован Вујков, истакао је да се чланови те организације сусрећу се са проблемом у комуникацији са особама које не познају знаковни језик. Он је објаснио да је врло важно да особе које раде на шалерима, јавних установа као што су Пошта, Социјално, МУП, ПИО фонд, али и прехрамбене радње имају знање знаковног језика.
Организација глувих и наглувих често организује едукацију знаковног језика, али како каже, буде око 20 полазника на едукацијама.
Особе са физичким инвалидитетом суочавају се са архитектонским баријерама
Пастор Шандор, секретар Друштва за афирмацију инвалида, навео је архитектонске баријере као проблем са којим се суочавају особе са физичким инвалидитетом. Објекти државних институција у којим је Вујков навео да постоји недостатак познавања знаковног језика, Пастор додаје да за кориснике инвалиских колица ти објекти нису приступачни.
Истакао је и да, уколико постоји рампа, она у већини случајева није употребљива. Наводи да је пороблем у самом нагибу рампе, који је превише стрм да би корисник инвалидских колица или ходалице могао да пређе преко ње.
Такође, рекао је да у општини Бечеј постоји злоупотреба паркинг места намењена особама са хендикепом. Паркинге, по његовим речима, користе људи са објашњењем да ће се задржати ту на кратко. Самим тим, особа која је корисник или корисница колица, неће имати довољно места да изађе из аутомобила.
Инклузија у образовању
Једна од тема, била је такође инклузивно образовање. Присутни су истакли да педагози нису припремљени или не могу да посвете довољно времена и пажње особама са хендикепом, али и остатку деце или младих у одељењу. Јован Вујков је објаснио да задатак персоналног асистента није исти као и код личног пратиоца који су обезбеђени већини деце и младих за хендикепом у Бечеју.
Чланови Министарства унутрашњих послова саопштили су да ће настојати да повећају број паркинг места за особе са инвалидитетом.
Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се од 1992. године када је Генерална скупштина Уједињених нација усвојила резолуцију којом се све земље позивају на обележавање тог дана, са циљем да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учествовање у друштвеном животу.