Друштво

Центар за социјални рад: Пораст броја младих и деце у евиденцији Центра, жена као жртава насиља ….

У оквиру плана и програма рада Центра за социјални који је ова установа доставила на увид и одобравање одборницима на последњој седници СО Бечеј достављен је и извештај из евиденција Центра за 2021. годину. Овај документ је свакако најобјективнија слика социјално-друштвених проблема, трендова

Па тако у извештају Центра за социјални рад одборници у Скупштини СО Бечеј су могли да виде и неке податке о корисницима из делатности Центра за социјални рад, како оних чисто статистичких који сведоче о демографским тенденцијама у развоју града тако и оних који се тичу врло евидентних проблема углавном повезаних са општим друштвеним стањем у заједници и у земљи и са економским проблемима који карактеришу све веће социјалне разлике у друштву, проблеме повећаног броја становништва које се налази на ивици екстремног сиромаштва, проблема са повећањем криминалитета у друштву. У Бечеју је према овом документу прошле године било званично код матичара забележено 72 нова становника, рођено деце (од тога 7 баш у Бечеју), али је пријављено боравиште за 331 рођене деце (по еУправи), званично је 530 умрлих, 208 венчаних грађана и 177 развода.

Просечна зарада у новембру месецу 2021. године била је 58.361 динара ау 2021. Години Бечеј је добио и 6.500 нових пензионера. У општини Бечеј не постоји јединствена база о лицима са сметњама у развоју и за то је у оквиру Локалног плана акције за децу покренута иницијатива да се реализује али према подацима које ЦЗР има у Бечеју је регистровано 192 лица са сметњама у развоју. У Дневном боравку за децу и младе (који ради од 2016. године у оквиру ЦЗР) било је 10 нових корисника (сада укупно 20).

Од 2017. године ради и Саветовалиште за брак и породицу три дана у недељи у поподневним часовима у којем стручна лица пружају подршку грађанима којима је то потребно лично у центру али и телефонски и посетама у дому, приоритет овог програма су жртве породичног насиља. У претходној годино било је 240 особа које су се обратиле у Саветовалиште. За ову годину планирано је да се повећа број радних сати саветовалишта.

Укупно у току 2021. године 4011 особа је користило услуге Центра што је благи пораст у односу на претходне године, 357 лица је добило смештај домски или породични, било је 207 лица жртава насиља или занемаривања.

Једнократну новчану помоћ добило је 1461 лице али је поред тога ЦЗР социјално угроженим особама обезбедио и додатна средства за разне потребе (средства за болничко лечење, куповину огрева и сл). Огрев за грејање добило је око 100 породица. Број породица који остварују право на новчану помоћ се креће око 1000 а на евиденцији Центра налази се 1477 из категорије материјално угрожених лица и чак 813 деце. На евиденцији ове установе су 83 особе поднеле захтев за туђу негу.

На евиденцији центра веома је велик број и старијих и болесних особа о којима нема ко да брине па је у том смислу Центар за социјални рад и појачао све услуге за ову категорију становништва које су у њиховој надлежности. Ово се посебно односи на теренски рад јер старијим и болесним особама потребна је системска врста помоћи, укључујући и услуге неге у кући, народна кухиња и слично. Током 2021. године 357 лица било је потребно да сместе у домски или породични смештај а 161 одрасла особа је под старатељством.

Посебан део извештаја односи се на број жртава насиља који је према евиденцији Центра био 154 у току прошле године али је према наводима из Центра видљиво повећан број жена које су биле жртве породичног и другог насиља. Изречено је 454 хитних мера за спречавање насиља у породици а регистровано је 24 деце који су била жртва породичног насиља и 19 која су била жртве вршњачког насиља. Занемаривање деце је такође проблем који је евидентан у извештају јер је чак 70 деце на евиденцији Центра.  Према наводима из извештаја у свим овим случајевима била је веома важна подршка из других ресора посебно јавног тужилаштва и полиције коју Центар за социјални рад у оквиру међусекторске сарадње има.

Из центра такође очекују да се и у 2022. година настави прилично забрињавајући тренд пораста броја деце и младих са поремећајима у понашању, починитеља кривичних дела који је прошле године достигао чак 288. Повећан је такође и број деце и младих који се налазе на евиденцији Центра за социјални рад на чак 1928, што је за скоро 500 већи број него у претходном периоду извештавања. Од овог највећи број је деце из материјално угрожених породица (813) што је показатељ колико социјални услови и немаштина у којој живе утиче и на понашање младих и деце. Ово је забрињавајући тренд већ годинама уназад. За ово је према наводима из центра потребна системска подршка али и потребни су програми превентиве, едукације, рад са децом и младима у оквиру стручних служби али и у цивилном сектору. Ово све се односи како на градску средину тако и на подршку и рад у насељеним местима.

Преко 2000 одраслих особа (2083 тачније) је на евиденцији Центра да примају неки облик социјалне помоћи па тако пише у извештају да је за решавање овог проблема потребно да повећа број програма у оквиру свих надлежних установа и цивилног сектора за образовање одраслих, преквалификације, програме активног проналажења послова, социјалне мобилности и др.