Covid 19: Периодични извештај
Крајем октобра и почетком овог месеца у Бечеју ситуација са епидемијом стагнира на релативно високом степену заражености становништва и може се рећи да не показује никакав наговештај да ће се овакав тренд ускоро смирити и попустити. У току овог периода било је 354 нових случајева а тренутно је у нашој општини регистровано преко 521 активних случајева што је чак и одређен скок у односу на претходни период који је иначе био прилично лош. У току овог периода у ковид амбуланту се јавило 1256 особа са могућим симптомима респираторних сметњи за тестирање. У овом тренутку је сад већ 4723 наших суграђана у Бечеју прележало ковид што је за око 400 већи број него у претходном периоду. Оно што је забрињавајуће је да се нагло погоршало и опште стање заражених јер су клиничке слике оболелих све лошије па је тако тренутно у болницама и на хоспитализацији још 38 нових пацијената из наше општине. Од 21. октобра из штаба смо почели да добијамо и извештај о томе колико је званично деце тестирано и позитивно на корона вирус. За претходне две недеље је према информацијама из Штаба 26 деце је и званично регистровано да су оболели од ковида.
На државном нивоу бројке скачу сваки дан и даље је веома велик степен смртности у овом таласу посебно код млађих невакцинисаних особа и старијих особа које могу бити и вакцинисане али болују од тежих облика хроничних болести посебно канцера или дијабетеса и болести срца.
Податке о вакцинацији добили смо од Дома здравља. Имунизација становништва се наставља и тренутно је интересовање за трећу дозу вакцине највеће. Наиме, сви грађани код којих је прошло више од 6 месеци од друге вакцине добили су поруку и позив да могу уколико одлуче да то желе приме и трећу дозу. На жалост, интересовање за прву дозу код оних који још увек нису уопште вакцинисани је знатно мање па из Дома здравља и даље апелују да се грађани пријаве и вакцинишу. Из ове установе такође поручују да вакцина има довољно и то свих прозвођача. Укупно до почетка ове недеље датих вакцина је 28.382 (+ 2.702 за претходни период), од тога првих доза 12.097 (+247), других доза 11.551 (+201), а трећих доза 4.734 (+1384). Дакле, у последње две недеље је подељено 247 првих доза што је благо повећање у оносу на претходни период. У предходне две недеље подељено је и 900 доза вакцине против сезонског грипа.
Вакцинација трећом дозом вакцине
Вакцинација трећом дозом вакцине је у јеку па је тако од лекара окупљених око организације „Уједињени против ковида“ дошла и препорука на који начин је најбоље комбиновати постојеће вакцине и прве две дозе са бустер вакцинама. У зависности од типа вакцине они препоручују одређене комбинације вакцина која су се у досадашњој пракси показала као најбоље. Према овим препорукама особе које су примиле iRNK вакцину су развиле најбољи имунитет. Познато је да ниједна вакцина не пружа заштиту 100% тако да се и од ове бустер дозе очекује да становништво заштити од најтежих облика болести и смртних исхода. Пре примања треће дозе није нужно проверавати антитела препорука је свакако да се трећа доза прими након 180 дана. Свима се оставља могућност избора вакцине, полазећи од тога да је безбедно и могуће примити допунску дозу другачију од оних којима су вакцинисани и ревакцинисани. Коначан избор вакцине грађани треба да саопште приликом вакцинације или да се консултују са лекарома током прегледа на вакциналном пункту.
Шест месеци након примљене друге дозе вакцине Фајзер,препорука је да и трећа доза буде такође иРНК вакцина што су на нашем тржишту Фајзер или Модерна.Показало се да трећа доза Фајзер вакцине даје још и већи број антитела него друга доза. Међутим, као трећа доза након вакцине Фајзер, може се комбиновати било која доступна вакцина.
У Србији је највећи проценат становништва вакцинисан кинеском вакцином Синофарм у периоду јануар-март 2021г. Након две дозе Синофарм вакцине, препорука је да се као трећа доза прими iRNK вакцина, тј. вакцина произвођача Фајзер или Модерна. Познато је да Синофарм вакцина даје слабији имунитет, посебно код особа преко 60 година. Управо старије особе треба обавезно да приме трећу дозу, јер је утврђено да чак и код Фајзер вакцине код 30% особа из групе преко 60 година старости након шест месеци заштита у виду неутралишућих антитела више не постоји. Приоритет за примање треће дозе су и пацијенти који имају придружене болести што је и најчешће код особа из ове старосне групе.
Након руске вакцине Спутњик V, такође се, као трећа доза препоручује iRNK вакцина као најбољи избор, али је могуће примити поново Спутњик V или било коју другу. Постоји једна важна напомена ако за трећу дозу одабере још једном Спутњик V. Једино се код ове вакцине разликују прва и друга доза јер садрже различити вектор. Онај ко се одлучи да прими Спутњик V као трећу дозу, савет је да се прими исти облик као и прва доза.
За особе које су примиле вакцину Астра Зенека најчешће још увек није дошло време за трећу дозу, јер није прошло 180 дана. Тако да је препорука и за њих, када буде прошао тај период, да приме трећу дозу, и то iRNK вакцину.