ВестиДруштво

„Дечија недеља“: И ове године одржана „Жива библиотека“

„Жива библиотека“ представља иновативну методологију за промовисање људских права, равноправности, те за борбу против расизма и ксенофобије. Методологија „Живе библиотеке“ је специфична.

Књиге су живи људи, пажљиво одабрани из друштвених група према којима често владају предрасуде и негативни стереотипи.Жива библиотека функционише баш као права библиотека, где читаоци долазе да позајме књигу на одређено време. “Књиге” у “Живој библиотеци” су живи људи који представљају различите групе људи који су често на мети предрасуда, стереотипа и дискриминације, а са којима посетиоци библиотеке могу разговарати, постављати им питања, дискутовати и разменити искуства. Због своје позиције у друштву и припадности одређеној друштвеној групи, ове особе често трпе дискриминацију.

Директна комуникација оних који имају предрасуде са онима према којима имају предрасуде тј. лично упознавање са својим стереотипима и предрасудама отвара простор да кроз разговор и међусобно разумевање читаоци промене став према припадницима стигматизованих друштвених група, и да као припадници различитих друштвених група заједнички изградимо модерно демократско друштво у коме се различитости прихватају и уважавају као богатство и потенцијал развоја, а не као опасност.

На овај начин читаоци могу сазнати доста нових ствари о људима из своје средине, али и о себи самима, а сам метод “Живе библиотеке” је као такав значајан, јер подстиче и промовише дијалог и разумевање. Битна карактеристика “Живе библиотеке” јесте то што се она заснива на аутентичности, те је свака “књига” заснована на истинитој причи.

И ове године у оквиру „Дечије недеље“ ученици су показали да су спремни да се суоче са сопственим предрасудама, да отворено говоре и разговарају о темема дечијих и људских права, о ставовима и стереотима са којима се суочавају. Овогодишња „Жива библиотека“  била је реализована у сарадњи организатора из Спомен куће „Браћа Тан“ и ученика ОШ „Здравко Гложански“ из Бечеја. Ова активност која се одржала у оквиру „Дечије недеље“ посебно је подржана од стране Министарства просвете РС, канцеларије Поверенице за заштиту равноправности, и имала је и додатни циљ да промовише активности за Дан образовања за демократску културу у оквиру пројекта „Квалитетно образовање за све“ Европске уније/Савета Европе и као подршка особама из осетљивих друштвених група у пројекту Центра за образовне политике и Pestalozzi дечје фондације „Заједно ка средњој школи – подршка деци из осетљивих група у преласку у средњу школу“.

Организатори су се потрудили да се ова активност уклопи у све остале активности у оквиру „Дечије недеље“. Потрудили су се да одреде термине када су деца/млади у школи, како би могли организовано са својим одељењем, одељенским старешином или са неким наставником/професором да присуствују. Повезаност са школским програмом такође је била важна категорија.

Учешћем у Живој библиотеци се истовремено развија више међупредметних компетенција, компетенција за демократску културу, а „читањем” се остварује и више позитивних контекстуалних исхода из више наставних предмета (језици, ЧОС, грађанско васпитање, веронаука, психологија, социологија, логика).

Но, кроз разговор о  људским правима дотакли су се и историје, географије, али и свих осталих предмета непосредно или посредно).  Услуге Живе библиотеке на српском и мађарском језику биле су бесплатне а библиотека је била отворена и за наставнике, родитеље, односно за ширу јавност.