Градски музеј Бечеј: Изложба наоружања „Од камена до куршума“
Изложбом „Од камена до куршума“ Градски музеј у Бечеју после дуже паузе поново је отворио своја врата за посетиоце. У новообновљеној малој сали Музеја постављена је заједничка ауторска изложба кустоса-историчара Немање Карапанџића и кустоса-археолога Рашка Рамаданског оружја и војна опреме из фундуса Градског музеја. Реализацију ове изложбе помогли су и Министарство културе Републике Србије и Фондација Бетлен Габор као и Национални савет мађарске националне мањине.
Изложено је укупно 145 изабраних експоната (42 предмета из археолошке збирке а 103 историјске збирке) из фундуса Музеја који су тематски постављени да прикажу историјски развој наоружања од бронзаног доба па до периода СФРЈ, негде до средине 20. века. Ова поставка је паралелно и својеврсни приказ историјског и цивилизацијског развоја друштва у смислу технолошког прогреса који неминовно прати и историјски развој наоружања. Ратни сукоби за које је наоружање прављено су део турбулентне историје прилично комплексних историјских контекста у којима су живели бројни народи на територији бачког Потисја од другог миленијума пре нове ере до средине 20. века. Оно што такође карактеристично за ову изложбу је и да је већина експоната који су изложени тј. добар део целокупног фундуса прикупљен из локалних извора. Углавном су у питању донације локалног становништва, Бечејаца, чије су судбине или судбине њихових предака, породица, дубоко везане за периоде ратних сукоба у овом делу Војводине. Оружје, војна опрема, одликовања, униформе све су то материјална сведочанства о племенима и војскама које су кроз историју пролазиле овим просторима, о културама и државама које су се смењивале и нестајале.
Хронолошки изложба почиње примерцима хладног наоружања укључујући и најстарији предмет из археолошке збирке, када је у питању оружје, бојна секира из бронзаног доба (1600-1200 године п.н.е) али из тог, и каснијих периода, ту су и копља, бодежи, дршке мача, стреле, камени пројектили и др. Први примерци наоружања од гвожђа датирају из периода млађег гвозденог доба када су се на овим просторима населили Келти у 4. веку пре нове ере. Хладно наоружање у овој збирци сведочи и о томе колико је народа и култура кроз историју настањивало или пролазило кроз ове просторе у свим историјским периодима од најстаријих култура неолита, преко античких времена до средњевековних миграција и ратова, новоформираних држава које су већ имале организоване војске, пешадије, коњице па до предмета и наоружања који су коришћени у великим светским ратовима и сукобима карактеристичним за 19. и 20. век. Ова изложба такође има још једну димензију кроз коју паралелно представља и социјално-друштвену аутодеструктивност људске цивилизације која је од најпримитивнијих облика наоружања које је служило углавном за потребе преживљавања и одбране полако усавршавала средства за ратовање за што масовније убијање и ратне сукобе са све већим бројем људских жртава. Најстарије ватрено оружје које се може видети на овој изложби је пушка кремењача из 18. века.
„На почетку када смо се одлучили да реализујемо ову изложбу ја заиста нисам мислио да ће то бити тако компликовано. Али и наши рецензенти, др Мирко Пековић из Војног музеја у Београду и др Предраг Бајић, из Музеја Војводине у Новом Саду, су нам одали признање јер смо се као један мали музеј ухватили у коштац са једном темом која је прилично комплексна. Искрено ја сам мислио да знам пуно о наоружању и о оружју али тек када сам почео да истражујем и да пишем, да правим неку слику у глави како ће ова изложба на крају изгледати схватио сам колико ја у ствари не знам и морао сам све време док смо радили на овом пројекту, а радили смо га од пролећа прошле године, да константно учим, усавршавам се како би ова изложба данас изгледала овако. Изложба оружја и војне опреме је састављена од предмета из фундуса нашег музеја. Назвали смо је од „Од камена до куршума“. Мислим да већ из наслова могу посетиоци да претпоставе да ће овде моћи да виде примерке наоружања од праисторије па све тамо до друге половине двадесетог века. Изложбу је преко средстава на основу конкурса подржало и Министарство за културу и информисање а ми смо у склопу ова изложбе успели, поред конзервације већег броја предмета, штампања каталога и изложбених паноа успели да за средства која смо добили на конкурсу музеј обогатимо и са девет нових изложбених стаклених витрина које ћемо користити и за остале изложбе које будемо радили. Ја се заиста надам се да ћемо ускоро моћи и да користимо велику салу за нове изложбе али и сталну поставку јер као што видите данас ово је само један мали део нашег богатог фундуса. Људи су често изненађени колико имамо експоната које музеј у Бечеју чува у својим депоима и било би стварно штета да се све то не нађе на некој сталној поставци која би била нека лична карта општине Бечеј.“ – рекао је Немања Карапанџић
Бечејцима препоручујемо да посете ову изложбу у Градском музеју која ће трајати негде до краја априла месеца и да обавезно затраже од запослених каталог изложбе који је веома лепо опремљен има добар приказ свих предмета који су изложени и пропратне текстове о развоју оружја, о ратовима, историји ових простора и др.
Директор Градског музеја Акош Тојзан најавио је и ново радно време музеја од 9 до 17 часова сваког радног дана а викендом ће бити отворен за групне посете по договору.