Народна библиотека Бечеј: Пета „Недеља џентлмена“ – post festum
Oвогодишња пета по реду „Недеља џентлмена“, манифестација коју организује Народна библиотека Бечеј завршена је данас, у петак 10 јуна. Као и претходних година идеја ове манифестације била је популаризација читања (књига) код мушке популације у Бечеју али је од самог почетка програм конципиран тако да задовољи укус и интересовања наших суграђана различитих генерација и пола. Ове године концепт „Недеље џентлмена“ био је мало другачији него претходних, са можда мало мање неких звучних имена али зато садржајнији са програмом који је обухватио све уметничке форме изражавања од књижевности, преко музике и изложби, представа па до креативних радионица за децу и младе али и за одрасле. Одличан летњи програм одвијао се током недељу дана у лепо уређеном дворишту библиотеке на летњој сцени која постаје све популарнија. Током трајања читаве манифестације уместо доделе бесплатних чланских карата, као што је то био случај претходних година, ове године су се скупљали добровољни прилози за библиотеку а од средстава која су прибављена биће обновљен књижни фонд и то углавном врстом литературе која је популарнија код мушке популације (статистике кажу да је то углавном документаристичка литература а за млађе епска фантастика, sf, крими романи и сл.). Ауторски тандем који стоји иза овог концепта су директорица библиотеке Ђијанта Ловаш и уредница Маријана Ђаковић али је то свакако тимски пројекат целог колектива који сваке године постаје све боље посећен и све популарнији.
Овогодишња „Недеља џентлмена“ је почела смехом, односно представом и то комичном монодрамом Миодрага Миме Караџића „Чу, ја љубоморан“ коју је извео млади глумац Александар Димитријевић. Почело је баш онако „џентлменски“, колико је то овде негде на Балкану могуће, мушким виђењем мушко-женских односа. Музички део фестивала већ следећи дан је отворио Тамбурашки оркестар ДЛВ, и то је било за викенд, а онде су се од понедељка ређали „озбиљнији“ програми: трибине, радионице, изложбе, књижевне вечери посвећене прози и поезији, тематске музичке вечери.
Ове године је програм на мађарском језику био очигледно богатији и садржајнији него претходних година, гостовали су и књижевници и музичари, приповедачи народних прича. Однос народне традиције и културе данас и преплитање савремених и традиционалних уметничких форми била је нека општа тема када је програм на мађарском језику био у питању. Да издвојимо само неке од њих: програм „Два успешна млада мушкарца“ у којем су учествовали Арпад Месарош и Имре Часњи, глумац и музичар, наступ „народног приповедача“ Иштван Жирмик са комбинацијом народних прича и музике и, наравно, представљање најновије књиге Ил- дико Ловаш „Када те Бог ритне у стомак“.
Када су програми на српском језику у питању издвојиле су се углавном књижевне вечери, трибине и предавања: поетско вече „Отисак прста“ песникиње Маје Дражић, „филозофирање“ о војвођанском менталитету чији повод је била нова књига Илије Туцића „Приче иза фиранге“, занимљиво предавања о „монетарној“ историји ових наших простора које је за потребе ове манифестације припремио кустос-археолога Градског музеја Бечеј, Рашко Рамадански.
Програми за младе углавном су били базирани на радионичарским па би овом приликом од свега издвојили радионицу „Како постати илустратор“ чији ментор је била Андреа Иветић и дебату средњошколаца „Експерименти над животињама коју је модерирао професор филозофије Иван Ковач.
Ове године додељене су по први пут и награде заслужним културним радницима и пријатељима Народне библиотеке“ под називом „Повеља културе“.
За крај ове „Недеље џентлмена“ у дворишту народне библиотеке представљена је и монографија о Неди Арнерић под називом „Чаробна меланхолија“, на којој је говорила ауторка Анита Панић