Општина Бечеј: Отворени „паметни“ пешачки прелази
У четвртак 10. априла увече одржана је конференција за новинара којој су присуствовали председник општине Бечеј др Вука Радојевић, директор ЈП „Комуналац“ Зоран Грбин, сарадник на пројекту у овом предузећу Ђуро Кубат и члан Општинског већа Давид Туфегџић код новог „паметног“ пешачког прелаза код Лидла.
Прошле недеље завршени су радови на постављању свих елемента овог пешачког прелаза (сензори, сигнализација и др.) На овој конференцији било је речи о томе шта све подразумева овај пројекат који је намењен сигурности грађана у саобраћају.
Овај пројекат је у потпуности финансирала Агенција за безбедност саобраћаја и МУП Србије и реализовано је укупно 5 пешачких прелаза за цифру од око 40 милиона динара. О томе је у разговору са новинарима али и у питањима грађана који су се затекли на лицу места и на друштвеним мрежама било највише речи током реализације овог пројекта. Већина грађана је коментарисала прилично високу цену колико је плаћено за свих 5 пешачких прелаза, јер негде око 8 милиона динара кошта један прелаз (уз напомену да су два прелаза у центру града опремљенија неким елементима више него они „сеоски“ у Бачком Петровом Селу, Бачком Градишту и Новом Селу).
Председник општине је одговорио на питања новинара да је комплетну суму „покрила“ Агенција и да средства за овај пројекат нису из локалног буџета али да, свакако, су на овом пројекту радила стручна лица, да и у другим градовима се постављају овакви прелази и да су у питању сличне цифре . Он ја такође напоменуо да у оквиру тог пројекта је урађена и студија свих пешачких прелаза на територији општине Бечеј, процена сигурности и ризика као и да је за ових првих пет урађена и пројектна документација за те паре.
„Локална самоуправа је на основу саобраћајних казни и прекршаја који се наплате на територији општине Бечеј добијала одређена средства по том основу. Међутим, сада се оне уплаћују у републички буџет. У претходним годинама тај ниво средстава је био од 5 до 6 милиона динара, а сада смо само у једној години захваљујући подршци и разумевању Агенције и ресорног министарства успели да обезбедимо вишегодишњи износ и средства усмеримо на унапређење безбедности у саобраћају. Овај пројекат обухвата израду студије и анализе пешачких прелаза на територији општине Бечеј, израду пројектне документације за пет конкретних локација и само извођење радова“, рекао је др Вук Радојевић.
На порталу јавих набавки раније је објављено да је овај посао добила фирма „Сигно“ доо из Београда у сарадњи са ДМВ из Ниша, о томе смо писали у тексту о јавним набавкама.
Урађени су пешачки прелази у Бечеју на три места (у улици Данила Киша испред Лидла, у Зеленој улици на углу са Новосадском улицом и у Пролетерској на углу са Устаничком у Новом Селу). Два „интелигентна“ пешачка прелаза ће се налазити и у Бачком Градишту у Главној улици код Месне заједнице и у Бачком Петровом Селу у улици др Имреа Киша.
„Паметни“ пешачки прелази у центру Бечеја подразумевају додатна обавештења за возаче – жуто трепћуће светло које сигнализира присуство пешака, ласерску светлосну линију за пешаке која се активира ноћу и у условима слабе видљивости као и светлосне панеле са ЛЕД осветљењем. На осталим локацијама биће постављена два саобраћајна знака за пешачки прелаз, сва измењива знака са жутим ЛЕД текстом СТОП и ПЕШАЦИ, два ЛЕД трептача, две AI камере које детектују кретање пешака, две светиљке за осветљење прелаза.
Током конференције за штампу новинари цу поставили и питања о два пројекта који су били најављени а још увек се чека на реализацију. Улица Данила Киша је по пројекту од пре неколико година предвиђена за детаљну реконструкцију с обзиром да је на том потезу од Зелене до Главне саобраћајно небезбедна, стварају се велике гужве у саобраћају али су ту постављена и два аутобуска стајалишта (заправо главна аутобуска станица у Бечеју). У том пројекту предвиђена је изградња још једне траке пута али тај пројекат још није ни близу реализације. Председник општине Бечеј, Радојевић је само одговорио да је проширење на том месту неопходно. Такође је новинари су поставили и питање да ли су надзорне камере, које су пре скоро две године постављене, сада у функцији и због чега овај пројекат који је финансиран из локалног буџета са скоро 60 милиона динара још увек није до краја реализован. Радојевић је одговорио да је све већ више од годину дана урађено, оно што је било у надлежности општине Бечеј, да су камере постављене да могу да буду пуштене у рад али да се чека дозвола од стране Министарства унутрашњих послова што још увек нису добили.