Отворена Роса школа родитељства у бечејском Дому здравља
У Дoму здрaвљa Бeчej oтвoрeнa je Рoсa шкoлa рoдитeљствa у кojoj ћe будући рoдитeљи дoбиjaти стручнe сaвeтe и пoдршку тoкoм труднoћe и првих гoдинa oдрaстaњa дeтeтa. Tим шкoлe чинe пeдиjaтaр, гинeкoлoкoг, стoмaтoлoг и пaтрoнaжнe сeстрe, кojи прoлaзe aкрeдитoвaну oбуку Грaдскoг зaвoдa зa jaвнo здрaвљe, кoja je у склaду сa пoслeдњим прoфeсиoнaлним стaндaрдимa у oвoj oблaсти. Ова школица ће почети са радом у септембру. У новоотвореној сали за предавања будућим мајкама постављена је аудио и видео опрема, комплетна опрема и реквизити за показну наставу и практичне савете. Отварању је присуствовала и др Вeснa Књeгињић, пoмoћник министрa здрaвљa, Сeктoр зa jaвнo здрaвљe и прoгрaмску и здрaвствeну зaштиту, као и Jулиja Жигић, прeдстaвницa компаније Рoсa вoда, спонзора овог пројекта. Салу за предавања званично је отворила директорица Дома здравља др Косана Нешић а испред локалне самоуправе обратила се и Светлана Вулетић, чланица општинског Већа задужена за подручје управе и прописа, која је захвалила спонзорима на овако лепо уређеном простору као и на овом веома корисном програму за грађане Бечеја.
„Ово је пројекат које Министарство здравља спроводи већ трећу годину и ових месеци га полако приводимо крају, имамо пред собом отварање још четири од укупно 20 школа родитељства. Идеја отварања школа родитељства је у Министарству здравља подржана и веома добро прихваћена. Отварањем школа родитељства ојачавамо пре свега примарну здравствну заштиту у њеној саветодавној улози која је једнако значајна у превентивном раду са корисницима. Током реализације овог пројекта поред отварања ових школа и опремања спроведена је и едукација свих тимова који учествују и раде у школама родитељства. Домовима здравља је такође остављена могућност да у свој тим укључе и запослене других специјалности, осим основног тима, који им се у току рада појаве као потребни и неопходни. Обуку за рад у школама родитељства спровео је Градски завод за заштиту здравља Београд, то је акредитована обука и ја се надам да ћемо од тимова имати и добре повратне информације од колега.“ – рекла је др Весна Књегинић. Она се такође захвалила партнерима у пројекту, компанији Роса вода, посебно зато што су имали разумевања за специфичности струке и што су увек поштовали договор и ограничења у раду здравственог система. „Ово је диван простор осмишљен са љубављу и надам се да ће будући родитељи у овако лепом простору пронаћи подршку и савете али и осмех и место где могу да поставе питања која нама као здравстваним радницима нису баш увак логична и понекад чак и смешна али све је то на добробит и у корист наших будућих генерација. Трудићемо се да у нашем раду укључимо и што више очева у процес и да им покажемо да су они у овим школама од стране наших тимова добродошли као активни учесници у родитељству.“
Директорица Дома здравља Бечеј, др Косана Нешић рекла је овим поводом „Част нам је да је баш на 70-тогодишњицу дечије здравствене заштите у Бечеју Дом здравља Бечеј препознат и од стране Министарства здрваља као Дом здравља у којем је отворена једна оваква школа“. Директорица је изразила велику захвалност Министарству здравља и Роса води на овом лепо уређеном простору за рад и додала да се оваква школица отворила у правом тренутку јер је одлив становништва из града веома велик нарочито младих људи и то баш у репродуктивном добу. „Деце је у нашем граду све мање. Као што знамо председник и влада републике Србије донели су позитивне мере у борби против беле куге али и оваква подршка ће допринети да се наши млади лакше одлуче на родитељство да осете нашу помоћ и подршку у том периоду који је специфичан и за мајку, за новорођенче и за очеве као и за целу породицу. Свака едукација и помоћ која ће им помоћи да са што мање траума и непознаница прођу кроз тај специфичан, леп али и стресан период је итекако добродошла кад се одлуче на проширење породице. Они ће у овако лепо опремљеном простору добити савете о току трудноће, о порођају и о првим годинама одрастања детета. Маме и тате ће имати ту привилегију да уз њих буду педијатри, гинеколози, патронажне и педијатријске сестре и стоматолози. Родитељи ће добити савета о предностима и важности дојења, о важности вакцинације деце, о успостављања контакта са дететом, купању бебе и многим другим недоумицама са којима се млади родитељи сусрећу. Наш Дом здравља сада има само једног гинеколога али је захваљујући локалној самуправи ангажована још једна колегиница и трудимо се да се здравствена заштита жена одржи на адекватном нивоу. Патронажна служба у Бечеју броји шест патронажних сестара, оне су увек на висини задатка, редовно обилазе и породиље и новорођенчад (5 пута по новорођенчету) дајуе савете и помажу у првим данима након доласка из породилишта. Саветовалиште за школску и предшколску децу ради сад већ сваки дан у оквиру Дечијег диспанзера који са шест педијатара и девет педијатријских сестара је увек доступан да помогне и да савете. Можемо да се похвалимо да је вакцинација у нашој општини 98 посто, овај задатак се код нас увек озбиљно схватао. У Бечеју тренутно има 6800 деце, сваке године роди се око 300 деце што је заиста мало. Отварањем ове школе наш рад ће бити системски ојачан. Надамо се да ће ови услови које смо овде добили бити подстицај и за наше младе суграђане да се одлуче да постану родитељи и да ћемо ускоро видети повећање броја деце што је наш најважнији улог за будућност.“- рекла је др Нешић
Светлана Вулетић је испред локалне самоуправе поздравила госте из Минастарства и из компаније Роса, захвалила се што је баш Бечеј одабран за отварање једне овакве школе родитељства. „Као и у целој држави и код нас у Бечеју ситуација кад је у питању наталитет је веома лоша, стопа наталитета је свега 9,1% а стопа морталитета 16,2%. Општина, колико може од својих скромних буџетских средстава, стимулише наталитет давањем једнократне помоћи. То свакако није довољно, ми ћемо се трудити да то у неком следећем периоду ови новчани износи буду већи. Ова школа која је овде отворена ће много значити младим родитељима у Бечеју. Захвалила бих се посебно и тиму запослених у Дому здравља који су узели учешће у овом програму.“ – рекла је Светлана Вулетић
Представница компаније Роса се захвалила грађанима Бечеја и представницима Министарства здравља и тиму Дома здрвља Бечеј на сарадњи и на успешно окончаном пројекту, Она је нагласила да је компанија Роса вода друштвено одрговорна компанија која је изабрала да на овај начин улаже у будућност наше државе и будућност генерација које долазе.
Општина Бечеј је ове године конкурисала и на Јaвни пoзив зa дoдeлу бeспoврaтних срeдстaвa лoкaлним сaмoупрaвaмa зa мeрe пoпулaциoнe пoлитикe који је крајем маја месеца расписан од стране Кабинета министарке без портфеља задужене за демографију и популациону политику. Износ могућих средстава које би од овог конкурса могао да се добије по општини је до 10 милиона динара у зависности од броја деце у општини. Још увек нису објављени резултати конкурса па је могуће да ће и из виших извора власти средства која су намењена локалној демографској политици бити увећана чиме ће се обезбедити већа средства и за будуће родитеље у нашој општини.