Пијаце ипак без фискалних каса
Нови Закон о фискализацији који је од почетка овог месеца и званично ступио на снагу и према којем је предвиђено да већи број делатности које раније нису имале обавезу да поседују фискалне касе изазвао је у једном домену највеће протесте – према том Закону било је предвиђено и да пијачни продавци имају на тезгама фискалне касе. Касније је промењено или тачније прецизирано да продавци пољопривредних производа који сами продају своје производе из свог газдинства неће бити у обавези да имају касе али де ће остали продавци робе на пијацама који су од стране Владе Србије оцењени као „носиоци“ црног тржишта а од стране већине грађана као једини бар делимично излаз из све учесталијих и све драстичнијих поскупљења свих производа широке потрошње. И док се Влада Србије налазила негде између наводних притисака и лобирања за увођење фискализација пијаца од стране великих трговинских ланаца попут Максија, Лидла и других и протеста пијачних продаваца који су чак формирали и званично гранско удружење коначно је одлучено да „за сада“ пијаце остају без фискалних каса. Барем оне неће бити обавезне од 1. маја. Држава ипак најављује да ће се то кад тад догодити али де ће прво покушати да реше статусе пијачних радника који углавном раде на црно за чега ће бити потребни месеци ако не и дуже.
Продавци су током протеста који су били организовани у скоро свим већим градовима и на већим пијацама инсистирали на томе да они немају ништа против плаћања пореза држави али сматрају да би увођење фискалних каса довело поскупљења на пијацама што би довело да мањи број купаца на њих долази, због чега би и велики број људи који ради на пијацама остао без посла.
Пијачни продавци сматрају да осим радног статуса, веома често неповољних услова за рад они додатно имају проблем да често не могу редовно ни да излазе на пијацу због временских услова и сматрају да би увођењем каса њихови производи знатно поскупели што би резултирало губљењем муштерија и вероватни изједначавањем цена са великим трговинским ланцима. А велики трговински ланци, тврде продавци, за разлику од пијачних продаваца и малих самосталних радњи имају привилегован положај када је у питању и набавка робе по јефтинијим ценама, имају повољности код пословних банака са умањењем банкарских услуга и много дугих погодности које све остале доводи неравноправан положај. Поред тога у овом моменту су уз све те могућности и даље углавном прескупи за купце са мањим примањима и оне са нижим социјалним статусом што је у овом моменту већина грађана Србије јер скоро трећина грађана Србије налази на ивици сиромаштва.