Друштво

„Потисје-Бечеј“: Општина Бечеј покривена је комплетно контејнерима за рециклажни отпад

Комунално предузеће “Потисје-Бечеј” доо је и званично (и свечано) претходне недеље поставило последњи “жути” контејнер за прикупљање рециклажног отпада и тиме је општина Бечеј постала прва општина у Србији која је своју територију стопостотно покрила  овим контејнерима који представљају основну инфраструктуру за ефикасно прикупљање отпада који може да иде даље у рециклажу. Тиме је коначно завршена фаза са „зеленим“ џаковима која је била прелазно решење. Прошле недеље постављен је последњи жуту контејнер на углу Новосадске улице и улице Николе Алексића и тим поводом се руководство фирме обратило новинарима. Овој конференцији за штампу на терену присуствовали су директор „Потисја-Бечеј“, Золтан Фејеш, Звонко Дајевић, технички руководилац, еколог Велимир Цвејанов, председник Управног одбора предузећа Золтан Гуљаш као и директорка фирме „Екостар Пак“ Бојана Перић. Ова фирма је била више него стратешки партнер бечејском комуналном предузећу и донатор највећег броја контејнера који су били неопходни да се Бечеј али и сва насељена места у општини Бечеј покрију.

У Општини Бечеј постављено је до сада око 800 контејнера у вредности око 100.000 евра. Према нашим проценама ми ћемо ускоро на неким местима и то морати да појачамо. У просеку на сваких десет домаћинстава постављен је један контејнер тако да сада можемо ефикасно да сакупљамо амбалажни отпад. У плану нам је да у наредна три месеца када се устали количина отпада и када видимо како све то функционише додамо још око стотинак контејнера. Али то колико ће нам требати контејнера зависи пре свега од наших грађана који су се показали као изузетно савесни и њима се пре свега захваљујем на томе. „Екостар Пак“ је веома допринео да постанемо прва општина у Србији која је стопостотно обезбедила инфраструктуру за сва домаћинства у нашој општини. Велику помоћ имали смо и од многих компанија и предузетника који послују на територији Бечеја, и у више наврата су нам помогли у набавци контејнера. У нашим плановима за развој примарне и секундарне селекције имали смо петогодишњи рок да ово урадимо, а успели смо ову фазу развоја да окончамо за мање од три године. Показало се у пракси да смо се стратешки правилно оријентисали – акценат смо ставили на инфраструктурну опремљеност у примарној селекцији, водећи се простом логиком да ни еколошка свест ни добра воља наших суграђана не могу доћи до изражаја, ако немају могућност да секундарне сировине које одвајају у својим домовима  одложе на правилан начин.“ – рекао је на конференцији директор Фејеш.

На питање новинара да ли је овај процес рециклирања сада нешто ближе томе да буде и исплатив директор Фејеш је рекао да је још увек читав процес у првој фази и да ће бити потребно још доста времена да он заиста буде исплатив за предузеће, али да је већ сада мање „неисплатив“ зато што су се донекле стабилизовале цене амбалажног отпада и за сада постоји потражња. Он је додао да још увек не иде, тј. не може да се пласира сав амбалажни отпад који се прикупи јер још увек нема рециклера за све врсте амбалаже.

Директорка Екостар Пак Бојана Перић истакла је да сарадња са Потисјем представља прави модел за успешно функционисање на релацији национални оператер – комунално предузеће:

„Заиста је велико задовољство на овај начин можемо да заокружимо веома успешно четворогодишње партнерство на овом послу и жели да се захвалим пре свега директору и представницима управног одбора „Потисје-Бечеј“ доо. Захваљујемо се и на поверењу које су нам дали, на свему оном што смо заједно урадили по питању транзиције овог комуналног предузећа које је до сада преко 500 тона амбалажног отпада успело да пошаље на рециклажу. На тај начин је, што је најбитније, смањена велика количина отпада који би иначе био одложен на депонију и самим тим смо умањили и све негативне утицаје на животну средину. Морамо да се захвалимо и грађанима који су све то препознали јер ми све ово и радимо да би сви заједно имали чистију животну околину.“

Велимир Цвејанов, еколог у предузећу „Потисје Бечеј“ о количинама прикупљеног амбалажног отпада рекао је: „Када су количине у питању имамо свеже податке и из ове године где су количине прикупљеног отпада у јануару удвостручене у односу на прошлу годину, у фебруару су утростручене. То је само показатељ да је ово прави потез и да смо са овим контејнерима урадили много бољи посао него што је био онај са џаковима. Но, сада када смо обезбедили ову инфраструктуру, када смо грађанима обезбедили све могућности да имају где да одложе и предају свој рециклажни отпад, сада можемо да се више сконцентришемо на едукацију становништва зашто је то важно да се ради. То је онај мало лепши али и битнији део и тиме ћемо се ми у предузећу бавити током целе ове године. Трудићемо се да што јасније грађанима објаснимо како да одлажу отпад, на који начин да каснија обрада буде што ефикаснија и да нам самим тим бенефити буду још већи.