ДруштвоЕкономија

РСВ: ..мораћемо да сачекамо да се заврши транзициони процес

Након што је почетком јуна месеца смењено комплетно руководство Риболовачког савеза Војводине и након што је Скупштина овог савеза сменила и комплетно руководство и РСВ ДОО – фирме чији је Риболовачки савез Војводине оснивач на чело ове организације је као вршилац дужности изабрана ихтиолог Марија Тривунчевић. На наш писмени упит о раду овог удружења у претходном и наредном периоду као и о појединим одлукама и питањима која се тичу пре свега риболоваца у нашој општини као и на целом риболовном подручју „Бачка“ добили смо неке од одговора, али не на све. За неке озбиљније промене у раду Савеза, а сходно томе и на компетентније одговоре на питања која највише тиште спортске и рекреативне риболовце (због чега је и претходно руководство смењено), судећи по свему мораћемо да сачекамо да се заврши „транзициони процес“ јер, према речима новог руководства на челу са вд директором:

„Корисник ДОО “Риболовачки савез Војводине” Нови Сад је још увек у периоду транзиције између претходног руководства и тренутно постављеног. Када новоизабрани органи буду у потпуности преузели своје функције биће донешене одлуке о даљем раду фирме. Питања која сте нам проследили, за тренутну ситуацију су мало преурањена, али колега Пејчић Љубомир (стручно лице-референт рибарства) и ја смо се потрудили да што боље одговоримо на њих“

Каква је комуникација са ЈП и са покрајинским органима када је у питању заступање интереса риболовачких удружење и појединаца, да ли су спремни да сарађују са вама као Савезом и преко вас са риболовцима, рекреативним или спортским, да ли су спремни да прихватају сугестије, иницијативе које долазе од њих?
„Комуникација са ЈП, која су такође корисници рибарских подручја на територији АП Војводина, до сада није била на задовољавајућем нивоу, али у последњих пар месеци радимо на томе да се то промени, за сада можемо рећи да има помака и да добра воља постоји и са њихове и са наше стране.“

Какав је ваш став према регулацији привредног риболова која је на снази у законској регулативи у овом тренутку?
„Тренутна законска регулатива има доста мањкавости и непрецизности, али као највећи проблем и мотив за рибокрађу видимо одсуство озбиљне контроле промета рибе, што рибокрадицама омогућава да веома лако пласирају на тржиште илегално уловљену рибу, а са обзиром на релативно високу цену рибе и мале и неадекватне казне које судови изричу, многима се рибокрађа исплати, јер зарада вишеструко превазилази потенцијалну опасност од казни. Једноставно говорећи, систем је такав да се украдена риба без проблема пласира на тржиште и да је у тренутном систему тешко утврдити порекло рибе која се продаје грађанима.“

Већина иницијатива спортских и рекреативних риболоваца иде у правцу ригорозније регулације, до потпуног укидања привредног риболова на територији целе Србије, па и Војводине, да ли са те позиције наступа и Савез риболоваца Војводине и да ли подржава такве иницијативе према законодавцу?
Пре неколико година спортски и рекреативни риболовци су у Бечеју потписивали петицију да се законски укине привредни риболов на територији општине Бечеј, ова петиција је била прослеђена вашем савезу . Да ли сте упознати са овом иницијативом и да ли је Савез урадио било шта по овом питању јер нисмо добили одговор? Хоће ли бити привремено укинут привредни риболов на територији општине Бечеј?Стање рибљег фонда је све лошије. Да ли ћете заступате став- укидања привредног риболова, и да ли Савез намерева да, у складу са чињеницом да је у већини европских земаља привредни риболов забрањен, иницира да се таква одлука донесе на нивоу државних органа?
„Око овог питања ДОО РСВ још увек нема јасно дефинисан став. На тему како треба да буде регулисан привредни риболов разговарамо са свим релевантним странама, рекреативни риболовци, привредни рибари, научне установе и министарство, а све у циљу долажења до компромиса и реалног решења, које ће бити могуће и применити и које би заиста довело до заштите рибљег фонда. „

Да ли Савез има добру комуникацију са риболовцима на терену, јер ипак они најбоље примећују промене на рибљем фонду у рекама као и потенцијалне еколошке промене, претње, загађиваче?
„На основу података које добијамо од риболоваца рекли бисмо да имамо добру комуникацију, али и да ће се недавне промене у врху ДОО РСВ одразити на далеко бољу сарадњу са риболовачким удружењима и риболовцима. Комуникација је већ сада далеко боља него што је била у протеклих неколико година. Радимо на томе да се јавности олакша увид у рад фирме и да се свима омогући што лакши приступ информацијама, као и могућност успостављања директног контакта са нама у циљу размене информација. Тренутно је у функцији “Facebook” страница Риболовачки Савез Војводине РСВ, коју редовно прате наши запослени и одговарају на питања и објављују новости, а у плану је израда новог сајта фирме, који ће свима омогућити да на најлакши могући начин ступају у контакт директно са стручном службом, као и са рибочуварима.“

Да ли се на иницијативе риболоваца и других заинтересованих грађана реагује ефикасно и у складу са интересима које Савез заступа?
„Све смислене иницијативе озбиљно узимамо у разматрање, можемо слободно рећи да реагујемо на готово сваку дојаву за рибокрађу, као и дојаве о загађењу и угинућу рибе, а, уколико се дојаве тичу вода на којима ми немамо ингеренције, пружамо све могуће информације о томе где, како и коме дојава треба да буде прослеђена. На крају крајева, у интересу нам је да све воде буду заштићене, а не само оне које су нама додељене на чување.“


Бечејски дани ће наставити да прате ову тему јер је врло очигледно да нисмо добили адекватне одговоре на питања која су за нас овде у локалу можда најважнија. С обзиром да од РСВ зависи да ли нешто конкретније може да се уради у нашем риболовном подручју по питању регулације привредног риболова пратићемо и рад Савеза у наредном периоду.