ВестиПолитика

4. седница СО Бечеј: Двосатна расправа о Плану регулације и именовању директора ЈП

На скоро двосатној, маратонској 4. седници СО Бечеј која је одржана протекле недеље усвојен је шестомесечни Извештај извршења општинског буџета, Годишњи програм заштите, уређења коришћења пољопривредног земљишта у државној својини као и поједина кадровска решења за руководство у установама, јавним предузећима и организацијама чији је оснивач Општина Бечеј.

Поред ових одлука одборници су одлучивали и усвојили две веће измене Плана детаљне регулације општине Бечеј, за обухват парцела од скоро 100 хектара за изградњу Новог гробља као и за две парцеле у делу Новог села преко пута Електро Војводине и Трикотекса за изградњу, највероватније, новог шопинг центра.

Већ на самом почетку седнице током расправе о усвајању Плана регулације опозициони одборник Милан Бокун, који је члан надлежног радног тела за ова питања, поставио је неколико питања начелници за урбанизам Даниели Дорословачки у вези са величином простора од скоро 100 хектара (новосадско Ново гробље има негде око 80 хектара) које је у овој верзији плана обухваћен и предложен за експропријацију за потребе изградње Новог гробља као и нека питања у вези са динамиком изградње. Начелница Даниела Дорословачки је објаснила да је превиђен простор обухваћен прелиминарно и да ће током израде планских докумената он бити коригован и складу са фазном изградњом гробља. С обзиром да је у питању пољопривредно земљиште и то веома квалитетно, одборник Бокун је питао због чега је баш тај простор изабран за изградњу Новог гробља. Даниела Дорословачки је одговорила да је у питању релативно хитан поступак јер је на простору Православног гробља у Бечеју остало простора за сахрањивање за следећих годину и по дана и да је за све одлуке и припрему земљишта, откуп па и саму изградњу преостало јако мало времена да се почне са изградњом прве фазе коју би обухватила и изградњу дела Новог гробља за сахрањивање по православном обреду а која такође укључује и све неопходне пропратне садржаје и инфраструктуру, као што су капела и други објекти за ту намену.

Измене Плана регулације односе се и на две катастарске парцеле, 3829 и део парцеле 7994/1. На парцели 3829 предвиђена је изградња комерцијално – пословног објекта са пратећим садржајима, након иницијативе за њен откуп. Део парцеле 7994/1, који је некада служио као железничка пруга, сада би требало да буде пренамењен у простор за саобраћај, паркиралиште и пратеће садржаје, јер је пруга укинута 2020. године. Ове измене имају за циљ да боље искористе простор и задовоље потребе грађана, каже се у образложењу известиоца за ову тачку дневног реда. Одборник Милан Бокун поставио је питање и ко је будући инвеститор и због чега то није наведено у материјалу за седницу.

Шестомесечни Извештај о извршењу буџета поново је изазвао расправу између одборника о роковима за достављање докумената у скуп-штинску процедуру за усвајање као и о томе због чега је, с обзиром да се касни чак неколико месеци, овај важан документ стигао одборницима непуна 24 часа пре седнице у форми допуне дневног реда, што је, према тврдњи опозиционих одборника, онемогућило да се за овако важан документ одборници припреме за квалитетну расправу и анализу.

Извештај о извршењу буџета образложила је начелница финансија Сандра Попов рекавши да је једним делом неусаглашеност између Извештаја и првог овогодишњег ребаланса последица прилива средстава из виших нивоа власти за пројекте и давања за програме које реализују поједина министарства. Према њеним речима укупни приходи и примања у првих 6 месеци у буџету били су 867.194.169,00 динара са пренетим средствима (из 2023. године) у износу од 208.308.195,00 динара што укупно износи 1.075.502.364,00 динара кориговано за повраћај неутрошених средстава тако да укупни расходи и издаци за период од 01.01.2024. до 30.06.2024. године износе 838.910.952,00 динар. Разлика укупних прихода и примања, пренетих средстава и укупних расхода и издатака износи 238.800.638,00 динара. Буџетски и фискални суфицит износи 38.339.264,00 динара и то је 4,43% од остварених текућих прихода. све обавезе се измирују у року, односно буџет општине Бечеј је ликвидан.

На овој седници одборници су потврдили и мандате за два одборника након оставки одборника на претходној седници. Нови одборни-ци у СО Бечеј су Лазар Дабижљевић, економиста и Бечеја и Анабела Јанковић, професорка такође из Бечеја. На крају седнице Анабела Јанковић, као и и директорка ОШ „Шаму Михаљ“, директорка ОШ „Петефи Шандор“, поднеле су оставке на место одборника, обе са листе Савеза војвођанских Мађара. Следећи на листи су Атила Силађи и Калман Фехер који би требало да буду предложени на наредној седници за одборнике из ове странке.

Но, највише контраверзе на седници па и расправе изазвала су поједина кадровска решења за директоре јавних предузећа и установа. Наиме на ово седници су замењена места два директора, Зоран Грбић је најпре поднео оставку на место директора ЈП „Водоканал“ као и Јован Јечански на место директора ЈП „Комуналац“. На предлог Комисије за кадровска питања за нове в.д. директоре за ова два предузећа одборници су изгласали одлуку да Јован Јечански буде в.д. директора у ЈП „Водоканал“ а Зоран Грбић у ЈП „Комуналац.

Нека врста замене урађена је (у склопу коалиције СВМ-СНС) и у случају Туристичке организације и Спортског центра. Оставку је поднео и директор Туристичке организације Милан Оњин којег је иста Комисија предложила за новог в.д. директора Спортског центра. Досадашњи директор ове установе Чаба Андрушко такође је поднео оставку а за в.д. директора Туристичке организације предложен је и изабран је на овој седници Едвин Ференц.

Опозициони одборници нису подржали ове промене и гласали су против што су образложили као нелогичан и неразумљив потез владајуће већине и то у тренутку када се ради буџет за наредну годину и када ЈП „Водоканал“ почиње са реализацијом великих пројеката као што је изградња пречистача и канализације. Одборник Немања Томашевић из коалиције „Нада“ је такође указао на незаконито поступање у вези „задржавања“ Јована Јечанског на месту в.д. директора ЈП „Комуналац“ више од годину дана након истека мандата без покретања поступка и расписивања конкурса за избор директор што је законска обавеза била оснивача.

Поред ових одлука одборници су усвојили и Годишњи програм заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта за 2024. годину (о овоме у посебном тексту – прим.аут.) као и Решење о одређивању доктора медицине за мртвозорнике и замену појединих чланова у школским одборима и у предшколској установи „Лабуд Пејовић“.

Одборничка питања:

1. Одборница Ива Хромиш (Само локално) поставила је питање председнику општине Бечеј да ли ће се повећавати број места у Геронтолошком центру (уз напомену председника СО Бечеј да је наведена установа у надлежности Покрајинске владе) и када ће Општина Бечеј финансирати уџбенике за децу која похађају школу по ИОП систему.

2. Одборник Милан Бокун је поставио питање председнику СО Бечеј Игору Кишу шта се дешава са петицијом коју су потписивали мештани Бачког Градишта у вези са именовањем новоотворене стазе према Бисерном острву.

3. Одборник Милан Бокун је такође поставио питање председнику општине Бечеј шта се дешава са књигама за децу која имају право на бесплатне уџбенике јер ниједно дете у свим школама на територији општине Бечеј није добило бесплатне књиге на које имају права по закону.

4. Бокун је поставио и питање начелнику Општинске управе да ли Општина Бечеј поседује инструменте за мерење буке у граду и ако не поседују да ли су уопште тражили да добију инструменте.

5. Одборник Бокун је поставио и питања због чега у оквиру иницијативе за обнову биста у општини Бечеј није уврштена и обнова споменика скојевцима на путу за Бачко Градиште као и приступа са пута том спомен обележју.

6. Он је такође поставио и питање председнику општине Бечеј како и на који начин су ове године распоређена средства за медије и којим медијима и колико новца је додељено.