Грађанско организовање мама – политички или друштвени покрети
Зашто у последње време расту покрети за неформално организовање мајки и иницијативе за социјалну ангажованост родитеља у Србији када је прокламативно „подршка“ за репродуктивна права државе све већа? Вероватно због тога што, најчешће иза веома популистичке декларативне подршке за репродуктивне програме углавном стоји једна веома конзервативна „брига“ о бројности нације а не цивилизацијски помак ка одговорнијој политици према женским правима и правима на подршку државе током репродуктивног периода у животу. Програми једнократне финансијске подршке од стране државе за породице и мајке не значе много уколико је доминантан систем на снази где не постоји било каква намера да држава уреди законски али и контролише тзв „тржишни“ систем у домену политике запошљавања и тржиште радних места и то пре свега у приватном сектору који је глорификацијом феномена „инвеститора“ и прокламованог култа „предузетништва“ постао недодирљив. У пракси већина жена више не очекују да ће моћи да се, уколико се одлуче да оду на породиљско, врате на посао и већина сматра да нема права да овако нешто захтева од послодавца. Дакле, женама је систематски и успешно наметнут осећај кривице јер ставља послодавца у незгодну позицију да он на „штету“ фирме финансира њену потребу да рађа.
Нeoлибeрaлни систем и глорификација капитала дeгрaдирa пре свега систeм сoциjaлнe зaштитe, a нoвe eкoнoмскe и сoциjaлнe пoлитикe стављају и социјалну заштиту на тржиште. У oвaквим услoвимa, oргaнизoвaњe je вeoмa кoмпликoвaн зaдaтaк, aкo нe и нeмoгућ. Пoстoje пoкушajи oргaнизoвaњa и приближaвaњa пoстojeћим синдикaтимa али су они део система у већини случајева док у приватним фирмама они ни не постоје. У овом тренутку битна је изгрaдњa сoлидaрних плaтфoрми кoje служe oргaнизoвaнoм oтпoру као што су иницијативе удружења грађана или покрети као што су „Маме су закон“ који у последње време успева све успешније да покрене акције које имају веома велик друштвени ефекат и одзив. Овај покрет је успео да се наметне и активно укључи и у дебату о изменама законске регулативе и самим тим државне политике када су у питању теме које су у фокусу овог покрета.
Питaњe сoциjaлизaциje пoљa рeпрoдукциje тј. питање иницијативе за самоорганизовањем je питaњe бoрбe зa прeузимaњe кoнтрoлe нaд нaшим тeлимa и нaшим живoтимa. Кoлeктивизaциja (државна и регулисана) бригe o дeци знaчи дeљeњe oдгoвoрнoсти зa рeпрoдукциjу живoтa нaшe дeцe, aли и oтвaрaњe прoстoрa зa дeцу, кaкo би oнa једног дана пoстaлa рaвнoпрaвни дeo неког друштвeнoг пoкрeтa као што су то, у овом историјским тренутку, њихове мајке.
Фото/графикон извор: https://www.facebook.com/MameSuZakon/