ВестиДруштвоПолитика

Општина Бечеј: Поново нетранспарентна додела средстава путем конкурса за медијске садржаје?

Општина Бечеј је 28. фебруара на свом сајту објавила конкурс за суфинансирање медијских садржаја као и прошле године на само 10 посто предвиђених средстава у локалном буџету. Иако је о томе било речи и на јавној расправи о буџету на којој су медији али и грађани оценили прошлогодишњи циклус доделе средстава као, благо речено, нетранспарентан и са креативним тумачењем појединих законских одредаба, ове године је читав тај поступак поновљен.

Овакав конкурс и начин расподеле средстава је у супротности са Законом о јавном информисању и медијима, и не поштује препоруке надлежног Министарства информисања и телекомуникација.

Да је могуће да ће и ове године да се на исти начин као и прошле године распише овогодишњи конкурс било је јасно већ на јавној расправи о буџету јер је председник општине одбио да директно одговори на питања о овој теми уз објашњење да су читаност и домети локалних медија лимитирани за потребе општине.

Прошле године само 10 посто од укупних средстава подељено је локалним медијима на основу конкурса и по пројекту (уз бодовање, процену релевантности пројекта по задатим критеријумима) остатак је из буџета подељен на основу појединачних уговора о јавним набавкама.

Препорука Министарства информисања је била да таквих „уговорених“ додела у процесу финансирања медијских пројеката може да буде највише 5 посто од укупне суме која је опредељена у буџету.

У јануару ове године Општина Бечеј је поново добила препоруку за све општине које су се оглушиле прошле (изборне) године да игноришу законске одредбе о додели средстава за медије али је ипак поново 28. фебруара објављен конкурс на износ од само 10 посто средстава.

Овога пута конкурс није потписао ни председник општине Бечеј, што је раније била пракса, него заменик председника. Читав овај процес „препоруке“ од стране Министарства информисања пао је као жртва пре свега „ненадлежности“ Министарства да врши контролу о расподели средстава у општинама у Војводини пребацујући то на „надлежност“ Покрајинског секретаријата за културу и информисање.

Ова недоследност законске регулативе резултирала је понављањем прошлогодишњих креативних тумачења у пракси на основу којих је 90 посто средстава тада било расподељено без конкурса и крајње нетранспарентно.

Рок за предају пројеката уз лимитиран буџет  до 350.000 динара је 20. март.