Друштво

Школа „Братство“: Нове донације за школу

Школа „Братство“ је у среду 7. јула и званично преузела донацију Мађарског националног савета и Фондације „Батлен Габор“ уз присуство општинских званичника, представника општинског одбора Савеза војвођанских Мађара и председника Мађарског националног савета Јене Хајнала који је школи и уручио донацију.

Директор ове образовне установе Золтан Хорват је о износу и садржају донације рекао:
„Данас смо извршили примопредају ових средстава који смо добили од Фондације „Бетлен Габор“ и од Мађарског националног савета . Укупна вредност донације је 2.280.000 динара од тога је негде око 350 динара коштала нас реконструкција улазних врата која су стара отприлике као сама зграда око 120 година. Врата су морала бити рестаурирана тако да је скоро 90 посто материјала ново јер успели смо само неке украсе да сачувамо али је добила првобитни оригинални изглед јер је зграда под заштитом као споменик културе. Око 1.200.000 динара нас је коштао велики контејнер/учионица који сад има и струју и интернет, климатизован је и има грејање а 440 хиљада су нас коштале четири неуролошке столице за децу са церебралном парализом. Ове столице ће нам сада добро послужити за децу која ће бити уписана за следећу годину јер оне мање су за децу до 35 килограма, оне веће за децу до 55 килограма али већ следеће године када деца порасту мораћемо да набавимо још столица, јачих и већих. Поред тога купили смо и један штампач као и материјал за складиште за алат и унутрашњу капију код баште. Значај ове донације за школу је веома велик, и капија и столице и контејнер посебно који нам је веома битан јер нам омогућава извођење наставе за срењошколски смер за цвећаре и вртларе, до сада су када је лошије време радили испод стакленика, испод најлонске цираде. Поред ове донације ми смо конкурисали и код Покрајине и добили средства и за хидроизолацију ове зграде у износу око 2.680.000 динара, већ смо и потписали уговор са извођачем, документација је достављена Покрајинском секретаријату и кад они пребаце паре у најскорије време, надам се током распуста, ће почети и радови. Следеће године планирамо да конкуришемо за средства да се уради фасада на овој згради уз замену столарије. И бушење бунара у башти нам је у неком дугорочном плану јер је он неопходан за практични рад наших ученика. За уређење те баште било би неопходно да се и земљиште среди јер је пуно шута, али то су неки планови за следеће две или три године. Ми ове године имамо уписаних 12 цвећара/вртлара , 6 на мађарском језику и 6 на српском. Имао уписане деце из Аде, Мола, Новог Бечеја, Надаља, Чуруга, Бачког Градишта, имамо деце, сваке године ми отварамо тај смер за цвећаре са један или два разреда на оба језика.“

Председник Мађарског националног савета Јене Хајнал је рекао да ова школа треба да служи за пример како образовне установе овог типа треба да раде и додао:

„Онако неприметно ове школе за децу са сметњама у развоју често су помало изван развојних токова у образовању. Ми у Савету смо пре неколико година дошли до закључка да је веома битно да их подржимо. Није овде више реч о националној припадности и које су националности деца која иду у ову школу  него је битније да овим ученицима помогнемо, да помогнемо и њиховим наставницима а посебно родитељима што више. Када је ова школа у питањуми желимо да она буде пример за то да у оваквим условима та деца могу да добију све оно што може да им помогне да превазиђу све оне препреке са којима се они суочавају. Да набавимо и направимо за њих све оно што може да допринесе не само њиховом развоју него и развоју целокупног друштва.“