Друштво

Уређена фискултурна сала у „Шаму Михаљ“ школи

У основној школи „Шаму Михаљ“ у Новом Селу је уз помоћ средстава од Покајинске владе уређена фискултурна сала. Свечаном отварању су присуствовали поред колектива школе и ученика и покрајински секретар за образовање Михаљ Њилаш као и представници локалне самоуправе помоћница председника општине задужена за послове образовања Сузана Ђукић и саветник председника општине за социјална питања Игор Киш и други. Након поздравног говора директорице школе Моника Туфегџић и обраћања Михаља Њилаша ученици су ово свечано отварање обележили приредбом и наступом школског хора, фолклора, рецитатора и ритмичких секција.

Покрајински секретар Михаљ Њилаш је поводом овог пројекта рекао: „Настављамо обнову наших школа и школских зграда у целој Војводини и мени је посебно драго да смо ево овде и у Бечеју успели у ОШ „Шаму Михаљ“ да урадимо салу. Није ово наш први сусрет са овом школом, 2018. године дали смо нешто мање од два милиона и тада су обновљене подне облоге у згради школе. Сада смо обновили ову фискултурну салу, задовољни смо како су квалитетено урађени радови и деца већ уживају у овом новом простору. Ми смо ове године већ расписали један конкурс и то за интерактивне табле и резултати тог конкурса су изузетни, успели смо да свим нашим образовним установама у целој Војводини обезбедимо бар по једну таблу а где има и издвојених одељења и више таквих табли. То је укупно 704 табли а од тога 15 је за општину Бечеј у 11 образовних установа. То ће свакако осавременити наставу, деца то траже и сигурно ће бити масимално отворени за те нове могућности. Неке наше школе и овде у Бечеју већ од раније имају те табле а сад ће их имати све школе. Тренутно је у том пројекту у току јавна набавка која се ради централизовано у Покрајини, то ће трајати до марта и очекује са да ће током априла или можда и нешто раније табле ће бити испоручене школама.“

Скоро сви пројекти у којима се обнављају школе и друге установе локална самуправа учествује како средствима тако и логистиком. Сузана Ђукић нам је овим поводом то и потврдила: „Локална самоуправа се труди да у сарадњи са бечејским школама припреми пројектно техничку документацију да би се након тога у договору са Активом директора одредили који су то приоритети шта све треба у наредном периоду да се уради. Тако да све школе имају већ припремљену документацију и ми гледамо да кад се распишу конкурси аплицирамо. Ова школе је прошле године била блокирана (рачун школе прим. аут.) због неке тужбе и овде се најмање улагало у последње време, била је само једна већа инвестиција, прошле године замењени су подови у неким учионицама па је сад ово друга већа инвестиција у школи, следи асфалтирање терена а након тога урађена је пројектно техничка документација за комплетну адаптацију зграде.“

Сузана Ђукић је говорила и о томе да су све школе у општини Бечеј у неким пројектима или адаптације или опремања или бар израде пројектне документације. Споменуле је посебно школу „Братство“ јер ће се током ове године посебно обратити пажња у наредном периоду на потребе куповине нове асиситивне опреме која је неопходна за рад са децом са сметњама у развоју и са инвалидитетом јер се до сада није много улагало у те сврхе, предвиђена су улагања и од стране саме локалне самоуправе али је предвиђено и да се конкурише за средства из виших извора власти и код донатора. У разговору са новинарима Сузана Ђукић је поменула и проблеме који се односе на поскупљење цене радова који су све чешћи и да је то често проблем када се израђује документација и раде предмери и предрачуни на основу њих. Она је рекла да се дешава да због тога што прође и још додатно време до расписа конкурса па након тога и до процеса одобравања пројекта те цене које су наведене у предрачунима више нису релевантне па скоро сви пројекти морају да иду на дораду што опет пролонгира процес реализације али да су такве процедуре и да ће до краја све што је предвиђено бити и урађено и да то важи и за школу „Север Ђуркић“ и у оба објекта школе „Братство“.