ВестиДруштвоЗдравље

Трибина о вакцинацији деце и младих против ХПВ вируса

У Градском позоришту у Бечеју је након представе „Сјај звезда на плафону“ одржана је и трибина о вакцинацији против ХПВ вируса.

На овој трибини предавање али и разговор са заинтересованом публиком водили су лекарке примаријус др Мирјана Штрбац из Покрајинског института за јавно здравље и др Косана Нешић педијатар у Дому здравља Бечеј.

Предавање о ХПВ вакцинацији одржано је, са циљем да се реше недоумице у вези са том темом и да се промовише тај вид заштите од карцинома изазваних вирусом.

Едукација је била намењена, пре свега, родитељима деце од девет до 19 година за које је овај вид вакцинације тренутно најдоступнији у амбулантама и домовима здравља широм Србије. За децу и младе тог узраста вакцина је доступна бесплатно јер држава субвенционише 100 посто вакцинацију. Како лекари кажу ова вакцина није јефтина за остатак грађанства али је могућа вакцинација, па и препоручена и за старије од 19 година.

Како је докторка Штрбац рекла на самом почетку само су предрасуде о вакцинацији код становништва, разлог зашто постоји било каква препрека и дилема у вези са овом вакцином.

„У питању је бесмислена дилема јер вакцина против ХПВ вируса је једна од вакцина која је према стручној литератури и сазнањима која ми поседујемо можда највише испитивана у свету, овај тип вакцине који ми имамо код нас се 15 година примењује, а дато је више од 500 милиона доза и нису забележена никаква нежељена дејства.

Препорука Светске здравствене организације, која је оценила ову вакцину као екстремно, високо безбедну је гаранција да и ми деци можемо безбедно да је дамо“-  рекла је др Штрбац.

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ наглашава да ова вакцина помаже у превенцији инфекције врстама ХПВ-а који могу узроковати карцином усне дупље, ждрела, пениса и ануса, као и појаву гениталних кондилома. Ипак, ова вакцина није само намењена девојчицама и младим женама, веома је важно да се дечаци у том узрасту вакцинишу, јер вакцинисани дечаци имају мање могућности да пренесу ХПВ инфекцију својим партнеркама.

Како се ХПВ преноси? Да ли је кондом довољна заштита од њега? Када треба да се вакцинишем? Хоће ли ме вакцина доживотно штитити? Ово су била најчешћа питања која се могла чути од стране присутних гледалаца на трибини.

Др Мирјана Штрбац је у свом излагању, упознала присутне о типовима ХПВ вируса и колико их постоји, о томе колико је честа инфекција и које су последице инфекције, о гениталним кондиломима и карциному који изазива инфекција као и о самом начину на који се ХПВ вирус преноси. Оно на шта се посебно даје на значају је вакцинација, а вакцину могу примити деца од девете године живота, односно пре ступања у сексуалне односе, а сама вакцина изазива бољи имуни одговор код деце у предтинејџерском периоду него код старијих тинејџера и младих жена.

Присутни су упознати и о томе да се препоручује да и дечаци треба да се вакцинишу јер су најчешће асимптоматски носиоци вируса и доводе до ширења ХПВ. Сам вирус код мушкараца је главни узрок рака аногениталне регије и рака грла. Клиничка испитивања су показала да вакцина пружа скоро 100% заштиту од преканцерозних лезија, као и од гениталних кондилома изазваних типовима који се налазе у вакцини а заштита вакцином је дуготрајна.

У Републици Србији вакцина је препоручена и бесплатна за све дечаке и девојчице узраста од 9 до 19 година. Девојчице и дечаци узраста од 9 година примају две дозе вакцине у размаку од шест месеци а након тога вакцина се прима у три дозе и то у размаку између прве две два месеца а четири месеца између друге и треће дозе. Вакцина се сме примати истовремено са другим вакцинама.

Др Косана Нешић је рекла да је за сва питања али и иначе Дечији диспанзер увек отворен, да је најбоље децу вакцинисати у што ранијем узрасту,  јер на тај начин постављају се услови да вакцина најбоље делује и да створи имунитет у организму.

Докторка Мирјана Штрбац је рекла и да се комплетна медицинска стручна заједница бори да ова вакцина уђе у обавезан програм вакцинације и у календар вакцинација али да се из Министарства и даље оклева јер би у том случају било потребно и финансирање обавезне вакцинације на државном нивоу.

Ипак, од када је бесплатна деветовалентна вакцина против ХПВ-а доступна у целој земљи, бележи се пораст интересовања младих за имунизацију, што је позитиван сигнал, али се мора интензивирати кампања на подизању свести како деце, тако и њихових родитеља, закључак је ове трибине.

Како каже др Косана Нешић „у рукама имамо ефектно и безбедно средство за превенцију обољења изазваних хуманим папилома вирусима, а то је најсавременија, деветовалентна вакцина, која штити од девет врста вируса и потпуно је невероватна чињеница да се то не искористи“.Закључак ове трибине је и да је потребно радити на едукацији родитеља али и деце у школама, јер обухват треба да буде већи. Треба информисати и упутити родитеље да се јаве изабраном педијатру и потраже информације о ХПВ вакцини.

Тренутно смо у Европи међу три најугроженије нације у којој има највише случајева рака грлића материце али и по обухвату вакцинисаности против ХПВ вируса, заједно са Румунијом и Црном Гором.

Из удружења „Родитељ“ које такође спроводи ове едукативне акције кажу да су вољни да раде едукацију и по школама и да све школе на територији општине Бечеј могу да пронађу све информације као и контакте на сајту https://hpvinfo.rs и да се договоре за термине уколико желе. Ово је такође био и апел свим директорима школа да их позову и да ће се одазвати на сваки позив.